poniedziałek, 20 czerwca 2011

Jak osiodłać konia?

SIODŁANIE
Najpierw czaprak (dodatkowa, bawełnina tkanina ochronna, czasami terapeutyczna np. z żelu lub pianki), potem siodło. Czasami zakłada się pod siodło także potnik. Siodło musi być idealnie dopasowane i umocowane. Złe osiodłanie lub osiodłanie brudnego konia może mieć różne konsekwencje. Od odparzenia skóry zwierzęcia po upadek jeźdzca.

ZACISKANIE POPRĘGU
Popręg to gruby skórzany, parciany lub syntetyczny pas przebiegający pod brzuchem konia. Popręg utrzymuje siodło i jeźdźca na grzbiecie wierzchowca. Nie zaciągaj popręgu ani za mocno, ani za szybko. Między popręgiem a końskim brzuchem powinna mieścić się Twoja płasko otwarta dłoń.

ZAKŁADANIE OGŁOWIA
Kiełznanie to wbrew pozorom dosyć prosta czynność. Najpierw musisz się dowiedzieć, że nie wszystkie konie łagodnie przyjmują wędzidło i same otwierają pyszczek.
   
       Aby założyć ogłowie:

  1. Stań z lewej strony konia
  2. Prawą ręką przytrzymaj mu pyszczek
  3. Lewą ręką na otwartej ręce podaj mu ogłowie i kciukami zachęcaj do otworzenia pyszczka
  4. Jeżeli koń przyjmie wędzidło pasek potyliczny przeciągamy za uszy
  5. Zapinamy podpinkę (pasek podbródkowy) - nie za mocno, w podpince ma zostać tyle luzu, aby zmieściła się tam spora pięść
  6. Zapinamy nachrapnik (nigdy nie zapinamy go na wędzidle, bo inaczej nie będziesz mógł jak sterowac koniem!)
  7. Jeżeli jest to ogłowie z wytokiem pętle musisz przepiąć przez popręg (zanim go dopniesz z drugiej strony). Więcej o ogłowiu z wytokiem.


Zawsze przed kłusem trzeba sprawdzić czy popręg nie jest za luźny, bo gdy koń zapomni, że ma popręg to wydycha powietrze i popręg często staje się za luźny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz